Skip to content

11 Yucca CourtToms River, NJ 08755

Built 1972

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 11, 2022

Property Information

Block412.03
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage896
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
33%
Improvement Value:$89,900
67%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,440+5.3%
2024$2,318+41.7%
2023$1,636+0.4%
2022$1,629+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft896DeedBook 19119, Page 221Recorded8/1/2022

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 14736, Page 855

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 4819, Page 378

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 4382, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1972