Skip to content

49 Fox Glove RunToms River, NJ 08755

Built 1970

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jan 7, 2011

Property Information

Block412.03
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,273
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
27%
Improvement Value:$102,000
73%
Total Assessment$139,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,533+5.3%
2024$2,406+26.4%
2023$1,903+0.4%
2022$1,895+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 14800, Page 1743

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 5698, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1970