Skip to content

6 Wall Cress CourtToms River, NJ 08755

Built 1969

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Mar 25, 2020

Property Information

Block412.03
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage830
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
30%
Improvement Value:$91,000
70%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,369+5.3%
2024$2,250+39.4%
2023$1,614+0.4%
2022$1,607+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$163,000
Sq Ft830DeedBook 17842, Page 982Recorded4/2/2020

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5186, Page 678

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 4889, Page 962

Property Sale

Sale
$45,500
DeedBook 4070, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 1969