Skip to content

35 Yucca CourtToms River, NJ 08755

Built 1971

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 18, 2022

Property Information

Block412.03
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage984
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
30%
Improvement Value:$93,300
70%
Total Assessment$133,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,429+5.3%
2024$2,307+36.8%
2023$1,686+0.4%
2022$1,679+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft984DeedBook 19146, Page 561Recorded8/25/2022

Property Sale

Sale
$144,000
Sq Ft898DeedBook 18367, Page 1609Recorded3/16/2021

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 5428, Page 10

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 4496, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1971