Skip to content

102 Columbine CircleToms River, NJ 08755

Built 1969

Last Sale Price
$184,500
Last Sale Date
Mar 21, 2024

Property Information

Block412.05
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage896
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
27%
Improvement Value:$95,800
73%
Total Assessment$131,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,401+5.2%
2024$2,281+37.3%
2023$1,661+0.4%
2022$1,654+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$184,500
Sq Ft896DeedBook 19640, Page 1098Recorded3/26/2024

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft963DeedBook 16255, Page 316Recorded12/2/2015

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 14264, Page 1102

Property Built

Built

Year Built: 1969