Skip to content

40 Gardenia WayToms River, NJ 08755

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2004

Property Information

Block412.05
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1B1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage916
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
29%
Improvement Value:$95,500
71%
Total Assessment$134,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,451+5.3%
2024$2,328+43.8%
2023$1,619+0.4%
2022$1,612+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4934, Page 150

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4736, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1971