Skip to content

33 Gardenia WayToms River, NJ 08755

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Jan 22, 2026

Property Information

Block412.05
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage960
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,000
29%
Improvement Value:$96,200
71%
Total Assessment$135,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,463+5.2%
2024$2,340+41.5%
2023$1,654+0.4%
2022$1,646+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$253,000
Sq Ft960DeedBook 20284, Page 1136Recorded2/12/2026

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft960DeedBook 18970, Page 792Recorded3/30/2022

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 12836, Page 1093

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 10176, Page 1951

Property Sale

Sale
$81,900
DeedBook 4557, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1971