Skip to content

19 Primrose CourtToms River, NJ 08755

Built 1968

Last Sale Price
$49,900
Last Sale Date
Jul 25, 2000

Property Information

Block412.06
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class27
Description1F1G
Dwellings2
ZoningPRC
Sq Footage963
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
32%
Improvement Value:$82,900
68%
Total Assessment$121,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,971+6.0%
2024$1,860+49.5%
2023$1,244+0.5%
2022$1,237+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 10157, Page 419

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 4091, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1968