Skip to content

113 Columbine CircleToms River, NJ 08755

Built 1968

Last Sale Price
$62,000
Last Sale Date
Mar 4, 2011

Property Information

Block412.06
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage898
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
33%
Improvement Value:$85,600
67%
Total Assessment$127,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,325+5.3%
2024$2,209+41.5%
2023$1,561+0.4%
2022$1,554+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 14843, Page 1250

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook 10118, Page 953

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 5307, Page 922

Property Sale

Sale
$78,900
DeedBook 4522, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1968