Skip to content

20 Buttercup CourtToms River, NJ 08755

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2019

Property Information

Block412.06
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage903
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
29%
Improvement Value:$93,500
71%
Total Assessment$132,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,164+5.9%
2024$2,044+54.7%
2023$1,321+0.5%
2022$1,314+5.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 10456, Page 278

Property Sale

Sale
$52,250
DeedBook 5111, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 1968