Skip to content

18 Fox Glove RunToms River, NJ 08755

Built 1968

Last Sale Price
$54,800
Last Sale Date
Sep 28, 1994

Property Information

Block412.06
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,203
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
34%
Improvement Value:$83,100
66%
Total Assessment$126,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,298+5.3%
2024$2,183+22.0%
2023$1,789+0.4%
2022$1,781+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$54,800
DeedBook 5205, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1968