Skip to content

31 Coral Bell HollowToms River, NJ 08755

Built 1970

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Mar 29, 2001

Property Information

Block412.06
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage963
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
31%
Improvement Value:$93,200
69%
Total Assessment$134,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,195+5.9%
2024$2,073+43.3%
2023$1,446+0.5%
2022$1,439+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 10347, Page 183

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 5075, Page 293

Property Sale

Sale
$17,748
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970