Skip to content

63 Coral Bell HollowToms River, NJ 08755

Built 1970

Last Sale Price
$61,000
Last Sale Date
Nov 22, 2016

Property Information

Block412.06
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage963
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
31%
Improvement Value:$90,600
69%
Total Assessment$131,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,398+5.3%
2024$2,278+39.7%
2023$1,631+0.4%
2022$1,624+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$61,000

From:

To:

Sq Ft963DeedBook 16603, Page 716Recorded12/16/2016

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 4343, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1970