Skip to content

71 Coral Bell HollowToms River, NJ 08755

Built 1970

Last Sale Price
$87,500
Last Sale Date
Dec 10, 2010

Property Information

Block412.06
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage963
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
33%
Improvement Value:$90,500
67%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,469+5.3%
2024$2,346+39.7%
2023$1,679+0.4%
2022$1,671+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 14777, Page 1929

Property Sale

Sale
$45,500
DeedBook 4005, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1970