Skip to content

60 Coral Bell HollowToms River, NJ 08755

Built 1970

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Nov 8, 2023

Property Information

Block412.06
Lot73
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage926
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
21%
Improvement Value:$152,400
79%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,524+5.3%
2024$3,348+103.4%
2023$1,646+0.4%
2022$1,639+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft926DeedBook 19536, Page 509Recorded11/13/2023

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft963DeedBook 18741, Page 876Recorded10/25/2021

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft963DeedBook 18502, Page 1960Recorded5/27/2021

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 13243, Page 523

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 4448, Page 490

Property Built

Built

Year Built: 1970