Skip to content

52 Coral Bell HollowToms River, NJ 08755

Built 1970

Last Sale Price
$116,500
Last Sale Date
Dec 5, 2017

Property Information

Block412.06
Lot75
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage779
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
31%
Improvement Value:$89,600
69%
Total Assessment$130,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,380+5.3%
2024$2,261+42.3%
2023$1,589+0.4%
2022$1,582+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$116,500

From:

To:

Sq Ft779DeedBook 16967, Page 1725Recorded12/13/2017

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 10416, Page 1218

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4258, Page 954

Property Built

Built

Year Built: 1970