Skip to content

45 Golden Glow CircusToms River, NJ 08755

Built 1970

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block412.07
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage916
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
28%
Improvement Value:$95,100
72%
Total Assessment$132,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,407+5.3%
2024$2,287+61.5%
2023$1,416+0.5%
2022$1,409+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$207,000
Sq Ft916DeedBook 18894, Page 1948Recorded2/4/2022

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4119, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1970