Skip to content

33 Golden Glow CircusToms River, NJ 08755

Built 1970

Last Sale Price
$121,000
Last Sale Date
Jun 6, 2003

Property Information

Block412.07
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage963
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
28%
Improvement Value:$96,000
72%
Total Assessment$133,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,423+5.2%
2024$2,302+42.2%
2023$1,619+0.4%
2022$1,612+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 11526, Page 1685

Property Sale

Sale
$19,540
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970