Skip to content

5 Harebell HollowToms River, NJ 08755

Built 1971

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 25, 2020

Property Information

Block412.09
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,514
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
29%
Improvement Value:$116,600
71%
Total Assessment$163,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,981+5.3%
2024$2,832+31.2%
2023$2,158+0.4%
2022$2,149+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,514DeedBook 18215, Page 1146Recorded12/18/2020

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 10145, Page 1018

Property Sale

Sale
$26,121
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971