Skip to content

61 Morning Glory CourtToms River, NJ 08755

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2025

Property Information

Block412.09
Lot74
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage896
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,000
31%
Improvement Value:$92,600
69%
Total Assessment$133,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,434+5.2%
2024$2,313+33.4%
2023$1,734+0.4%
2022$1,726+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft963DeedBook 17192, Page 1133Recorded7/31/2018

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft963DeedBook 16684, Page 1526Recorded3/16/2017

Property Sale

Sale
$56,900
DeedBook 4386, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1970