Skip to content

34 Heather NarrowsToms River, NJ 08755

Built 1970

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jul 22, 2016

Property Information

Block412.10
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage897
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
31%
Improvement Value:$92,900
69%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,440+5.3%
2024$2,318+44.8%
2023$1,601+0.4%
2022$1,594+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft897DeedBook 16602, Page 148Recorded12/15/2016

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4996, Page 505

Property Sale

Sale
$22,699
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970