Skip to content

14 Heather NarrowsToms River, NJ 08755

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2016

Property Information

Block412.10
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage916
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
31%
Improvement Value:$91,300
69%
Total Assessment$132,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,411+5.3%
2024$2,290+44.4%
2023$1,586+0.4%
2022$1,579+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$77,500

From:

To:

Sq Ft916DeedBook 15635, Page 1012Recorded9/10/2013

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 10460, Page 1854

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5698, Page 113

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 3644, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1974