Skip to content

25 Firethorn WayToms River, NJ 08755

Built 1974

Last Sale Date
Jul 11, 2008

Property Information

Block412.10
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage912
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
31%
Improvement Value:$93,300
69%
Total Assessment$134,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,197+5.9%
2024$2,075+47.8%
2023$1,404+0.5%
2022$1,396+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14069, Page 327

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 4264, Page 778

Property Built

Built

Year Built: 1974