Skip to content

26 Firethorn WayToms River, NJ 08755

Built 1974

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jan 29, 2002

Property Information

Block412.10
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage910
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
30%
Improvement Value:$95,600
70%
Total Assessment$136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,239+5.9%
2024$2,115+52.0%
2023$1,391+0.5%
2022$1,384+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 10697, Page 1683

Property Sale

Sale
$65,200
DeedBook 4402, Page 465

Property Built

Built

Year Built: 1974