Skip to content

1437 Petunia Way SouthToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 29, 2013

Property Information

Block412.11
Lot39.16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,343
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
30%
Improvement Value:$168,000
70%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,373+5.3%
2024$4,154+7.6%
2023$3,862+0.4%
2022$3,845+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,343DeedBook 15619, Page 1548Recorded8/21/2013

Property Sale

Sale
$123,900
DeedBook 5633, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1998