Skip to content

1456 Lakewood RoadToms River, NJ 08755

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Apr 10, 2025

Property Information

Block412.12
Lot26.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningSPLT
Sq Footage---
Acreage4.99

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$119,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,183+5.3%
2024$2,074-24.4%
2023$2,743+0.4%
2022$2,731+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 19981, Page 1572Recorded4/14/2025

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 10077, Page 1950

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook NaN, Page NaN