Skip to content

13 Raymond AvenueToms River, NJ 08755

Built 1971

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Jun 11, 1974

Property Information

Block412.34
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage1,662
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
26%
Improvement Value:$244,600
74%
Total Assessment$331,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,042+5.3%
2024$5,740+4.3%
2023$5,503+0.4%
2022$5,479+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971