Skip to content

65 Sunflower LaneToms River, NJ 08755

Built 1968

Last Sale Date
Apr 21, 2000

Property Information

Block412.35
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage912
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
30%
Improvement Value:$95,600
70%
Total Assessment$136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,239+5.9%
2024$2,115+49.3%
2023$1,416+0.5%
2022$1,409+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$47,900
DeedBook 4059, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1968