Skip to content

69 Green DriveToms River, NJ 08755

Built 1970

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block412.36
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,024
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
30%
Improvement Value:$94,500
70%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,469+5.3%
2024$2,346+62.8%
2023$1,441+0.5%
2022$1,434+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft1,024DeedBook 18944, Page 1779Recorded3/11/2022

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 5565, Page 985

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5060, Page 912

Property Sale

Sale
$17,687
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970