Skip to content

34 Green DriveToms River, NJ 08755

Built 1970

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
Apr 14, 2021

Property Information

Block412.36
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage975
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
27%
Improvement Value:$100,100
73%
Total Assessment$137,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,498+5.3%
2024$2,373+34.9%
2023$1,759+0.4%
2022$1,751+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$191,000
Sq Ft975DeedBook 18431, Page 865Recorded4/21/2021

Property Sale

Sale
$149,000
Sq Ft975DeedBook 17910, Page 59Recorded6/3/2020

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 5657, Page 983

Property Sale

Sale
$18,170
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970