Skip to content

2 Green DriveToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 17, 2015

Property Information

Block412.39
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,078
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
34%
Improvement Value:$209,700
66%
Total Assessment$319,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,825+5.3%
2024$5,534-7.7%
2023$5,998+0.4%
2022$5,971+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,078DeedBook 16065, Page 807Recorded4/28/2015

Property Built

Built

Year Built: 1963