Skip to content

6 Bamberry LaneToms River, NJ 08755

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2024

Property Information

Block412.39
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,108
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
28%
Improvement Value:$250,600
72%
Total Assessment$349,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,370+5.3%
2024$6,052+6.8%
2023$5,665+0.5%
2022$5,639+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$423,000
Sq Ft2,082DeedBook 18885, Page 1492Recorded1/28/2022

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3869, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1965