Skip to content

22 Green DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Date
Jul 13, 2009

Property Information

Block412.39
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,534
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
26%
Improvement Value:$306,200
74%
Total Assessment$411,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,492+5.3%
2024$7,118+3.5%
2023$6,879+0.4%
2022$6,849+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14358, Page 1938

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4847, Page 741

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 4080, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1962