Skip to content

8 Green DriveToms River, NJ 08755

Built 1966

Last Sale Price
$305,900
Last Sale Date
Aug 17, 2004

Property Information

Block412.39
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,054
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
32%
Improvement Value:$223,400
68%
Total Assessment$326,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,947+5.3%
2024$5,650-4.3%
2023$5,905+0.4%
2022$5,879+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$305,900
DeedBook 12225, Page 1385

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 5478, Page 214

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4705, Page 11

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4493, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1966