Skip to content

10 Green DriveToms River, NJ 08755

Built 1962

Last Sale Date
Apr 12, 1995

Property Information

Block412.39
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,954
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
27%
Improvement Value:$299,100
73%
Total Assessment$407,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,417+5.3%
2024$7,047-9.8%
2023$7,816+0.4%
2022$7,782+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5259, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1962