Skip to content

1472 Lakewood RoadToms River Twp, NJ

Built 1927

Owner
---
Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Dec 12, 2024

Property Information

Block412.41
Lot14.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class15
Description2F3G
Dwellings2
ZoningLI
Sq Footage2,409
Acreage4.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$971,800
81%
Improvement Value:$228,200
19%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,500,000
Sq Ft2,409DeedBook 19880, Page 1903Recorded12/19/2024

Property Built

Built

Year Built: 1927