Skip to content

66 Clayton AvenueToms River, NJ 08755

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block412.41
Lot4.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage4,160
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,000
25%
Improvement Value:$621,100
75%
Total Assessment$828,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,088+5.3%
2024$14,334+12.1%
2023$12,782+0.4%
2022$12,726+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
Sq Ft4,160DeedBook 20170, Page 817Recorded10/21/2025

Property Sale

Sale
$849,000
Sq Ft4,005DeedBook 18722, Page 665Recorded10/13/2021

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$237,595
DeedBook 5744, Page 200