Skip to content

104 Kristjan CourtToms River, NJ 08753

Built 2018

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Mar 30, 2018

Property Information

Block412.41
Lot43.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class18
Description2698
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,698
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,000
32%
Improvement Value:$483,400
68%
Total Assessment$714,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,016+5.3%
2024$12,366+29.9%
2023$9,517+0.4%
2022$9,475-8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,698DeedBook 17079, Page 1423Recorded4/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018