Skip to content

23 Webster RoadToms River, NJ 08755

Built 2008

Last Sale Price
$406,000
Last Sale Date
Jan 25, 2018

Property Information

Block412.41
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,868
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
22%
Improvement Value:$466,100
78%
Total Assessment$601,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,952+5.3%
2024$10,405+5.7%
2023$9,845+0.4%
2022$9,801+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$406,000

From:

To:

Sq Ft2,868DeedBook 17024, Page 1412Recorded2/13/2018

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 14010, Page 1102

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$517,500
DeedBook 13062, Page 1017