Skip to content

60 Fritz DriveToms River, NJ 08754

Built 1959

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 21, 2022

Property Information

Block412.41
Lot85
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,250
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,000
42%
Improvement Value:$269,000
58%
Total Assessment$460,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,381+5.3%
2024$7,963-21.6%
2023$10,152+3.0%
2022$9,857+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959