Skip to content

65 Fritz DriveToms River, NJ 08755

Built 1979

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Apr 21, 1993

Property Information

Block412.41
Lot88
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,796
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
36%
Improvement Value:$263,700
64%
Total Assessment$410,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,483+5.3%
2024$7,109+12.9%
2023$6,295+0.4%
2022$6,267+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5060, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 3717, Page 691