Skip to content

95 Rolling Hills CourtToms River, NJ 08755

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Aug 11, 2025

Property Information

Block412
Lot4.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,360
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,000
38%
Improvement Value:$236,900
62%
Total Assessment$382,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,976-15.3%
2024$8,236+63.4%
2023$5,041+0.4%
2022$5,019+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft1,360DeedBook 20102, Page 1813Recorded8/14/2025

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,332DeedBook 17802, Page 779Recorded2/27/2020

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 14797, Page 609

Property Sale

Sale
$86,200
DeedBook 4397, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 1985