Skip to content

517 Eagle Point DriveToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 21, 2020

Property Information

Block413.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage3,180
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,000
38%
Improvement Value:$419,100
62%
Total Assessment$681,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,410+5.3%
2024$11,790+9.8%
2023$10,741+0.4%
2022$10,694+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft3,180DeedBook 18000, Page 856Recorded8/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4471, Page 128