Skip to content

1574 North Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
May 7, 2024

Property Information

Block413.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage3,604
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,400
35%
Improvement Value:$487,600
65%
Total Assessment$748,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,629+5.3%
2024$12,948-4.7%
2023$13,589+0.4%
2022$13,529+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000
Sq Ft3,604DeedBook 19680, Page 1328Recorded5/13/2024

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft3,604DeedBook 16316, Page 959Recorded2/16/2016

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft3,604DeedBook 15671, Page 1490Recorded10/25/2013

Property Sale

Sale
$449,900
DeedBook 10414, Page 945

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5568, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4053, Page 465