Skip to content

1578 North Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block413.01
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage2,455
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
44%
Improvement Value:$328,400
56%
Total Assessment$583,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,630+5.3%
2024$10,099-0.9%
2023$10,187+0.4%
2022$10,142+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,455DeedBook 18781, Page 931Recorded11/17/2021

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 14979, Page 1482

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$19,500
DeedBook 3716, Page 15