Skip to content

512 Eagle Point DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
May 25, 2018

Property Information

Block413.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class17
Description2.5F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage4,454
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,600
34%
Improvement Value:$519,000
66%
Total Assessment$780,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,973+5.4%
2024$13,262+12.6%
2023$11,780+0.5%
2022$11,727-14.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft4,454DeedBook 17227, Page 206Recorded8/31/2018

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 5391, Page 521

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1974