Skip to content

508 Eagle Point DriveToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jan 5, 2010

Property Information

Block413.02
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class18
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage2,164
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,200
47%
Improvement Value:$298,300
53%
Total Assessment$559,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,194+5.3%
2024$9,685+4.7%
2023$9,250+0.4%
2022$9,209+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 14502, Page 200

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 4371, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 1976