Skip to content

492 Eagle Point DriveToms River, NJ 08753

Built 2000

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Oct 23, 2002

Property Information

Block413.03
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage3,951
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$357,800
38%
Improvement Value:$577,000
62%
Total Assessment$934,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,032+5.3%
2024$16,181+3.9%
2023$15,570+0.4%
2022$15,501+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 11110, Page 475

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 10033, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4695, Page 783