Skip to content

481 Eagle Point DriveToms River, NJ 08753

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 1997

Property Information

Block413.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class17
Description1F6G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage3,539
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,000
43%
Improvement Value:$462,300
57%
Total Assessment$817,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,891+5.3%
2024$14,147+7.8%
2023$13,129+0.4%
2022$13,072+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1999