Skip to content

480 Eagle Point DriveToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Aug 7, 2013

Property Information

Block413.03
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage2,978
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,800
41%
Improvement Value:$513,900
59%
Total Assessment$869,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,318+5.3%
2024$14,553+2.9%
2023$14,146+0.4%
2022$14,084+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,978DeedBook 15615, Page 969Recorded8/16/2013

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5644, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 5413, Page 779